DIY Crystal Growing Kit
DIY Crystal Growing Kit
Regular price
$19.97
Regular price
$19.97
Sale price
$39.94
Unit price
per
 
Package Includes
Package Includes
- Glass Jar x 1
- Crystal Seed x 1
- Crystal Powder x 1
- Stirrer x 1
- Cork Stopper x 1
- Cork Stopper With LED x 1
- Rope x 1
- Label x 1
- User Guide x 1
How To Use
How To Use
- Stand the stirrer up straight in the jar
- Add hot water at 100°C until the water level reaches the mark on the stirrer
- Pour the crystal powder into the hot water and stir to dissolve the powder (small amount of undissolved powder will not affect the growth of the crystal)
- Wait for 3 minutes
- Put the crystal seed (dome side facing upwards) in the jar
- Close the jar with the cork stopper, avoid moving the jar to let the crystal set
- Remove the cork stopper after 24 hours
- Pour the liquid away when the crystal grows above the water level
- Cover the jar with the LED cork stopper for a glowing effect.
DIY Crystal Growing Kit
Regular price
$19.97
Regular price
$19.97
Sale price
$39.94
Unit price
per
Create Your Own Crystal Wishing Bottle
Experience the magic of crystal growth with our DIY Crystal Growing Kit! Grow bigger and faster crystals effortlessly, featuring a LED cork stopper for a lovely night light. Perfect for family fun and unique gifts!Experience the magic of crystal growth with our DIY Crystal Growing Kit! Grow bigger and faster crystals effortlessly, featuring a LED cork stopper for a lovely night light. Perfect for family fun and unique gifts!
Specification
- Product Size : 2.37 x 2.37 x 3.15 inch
- Packaging Size : 3.15 x 3.15 x 5.9 inches
You may also like
-
SAVE 50%
DIY Aqua Magic Sand
Regular price $12.97Regular price $12.97 Sale priceUnit price per$25.9750% -
SAVE 50%
DIY Alphabet Plastic Cake Mould
Regular price $11.97Regular price $11.97 Sale priceUnit price per$23.9450% -
SAVE 50%
4PCS Set DIY Dumpling Mold
Regular price From $11.97Regular price From $11.97 Sale priceUnit price per$23.9450% -
SAVE 50%
3-Layer DIY Cake Stand
Regular price $21.97Regular price $21.97 Sale priceUnit price per$43.9750%